Az aktívszén nagy felületének (500-1500 m2/g) köszönhetően ideális adszorpciós anyag. Kétféle megjelenési formája van: por alakú (PAC – Powdered Activated Carbon) és granulált (Granulal Ativated Carbon – GAC). A vízkezelésben gyakrabban alkalmazzák a granulált formát, mely az alábbi anyagokat képes abszorbeálni:
- Szerves, apoláris anyagok (ásványi olaj, BTEX, poliaromás-szénhidrogének, fenol)
- Halogénezett vegyületek (I, Br, Cl, F)
- Szagok
- Ízanyagok
- Élesztők
- Különféle fermentációs termékek
Az aktívszén egy közkedvelt, multifunkcionális kezelési módszer, mely semmilyen káros anyagot nem juttat a vízbe. A legtöbb aktívszenet olyan anyagokból állítják elő, mint pl. kókuszhéj, fa, kőszén és petróleum. Használatával nemcsak az ivóvíz ízminőségét lehet javítani és az egészségügyi kockázatokat csökkenteni, de a vízkezelő berendezések (fordított ozmózis, ioncsere) védelmére is szolgál a szerves szennyezők és oxidáló ellen.
A vízkezelés során két alapvető mechanizmussal távolítja el a szennyezőket: a szerves anyagokat adszorpcióval, a maradék fertőtlenítőszereket pedig katalitikus redukcióval. A fertőtlenítésre használt klórmaradékokat katalitikus úton klorid-ionná redukálja, mely nagyon gyors reakció, és a szénágy első pár centiméterében megtörténik. Az aktívszén katalizálj a hidrogén-peroxid bomlását vízre és oxigénre.
A klóramin eltávolítása a fentieknél sokkal lassabban játszódik le. A klóramin a városi vizekben túlnyomó többségében monoklór-aminként vannak jelen. Az aktívszénnel reakcióba lépve nem oxidatív klorid-ion keletkezik.
Az aktívszenes szűrőket megfelelő előkezelés beépítése és jó vízminőség esetén csak ritkán szükséges visszamosni. Az oszlopban kb. 50% szabad tér szükséges, hogy a visszamosáshoz elég tér maradjon a töltet szétúsztatáshoz. A visszamosás nem regenerálja a szenet és nem képes deszorbeálni a megkötött anyagokat. A visszamosás ellenben újrarendezi a töltetet, eltűnteti a szűrés során kialakult csatornákat, és eltávolítja a lebegő szennyezőket.